HASTA LA VICTORIA SIEMPRE!

26. novembra sa svet dozvedel o úmrtí vodcu kubánskej revolúcie Fidela Castra. Kubánska revolúcia sa stala vstupenkou Kuby na scénu svetových dejín. Stala sa symbolom nezávislosti a otvoreného boja proti imperializmu. Dodnes je svedkom možnosti vymanenia sa aj malej krajiny z jarma područia svetovej mocnosti, dodnes sa ku nej hlásia utláčané národy tretieho sveta a inšpiruje krajiny sužované kapitalistickým spoločensko-ekonomickým poriadkom.

V roku 1953 inicioval mladý právnik Fidel Castro so skupinou povstalcov útok na kasárne v Moncada pri Santiagu de Cuba. Pokus o obsadenie objektu skončil nezdarom: mučením a popravami väčšiny jeho účastníkov. Zrodil však odhodlanie odčiniť krivdy páchané diktátorským režimom a zbaviť nadobro Kubu vykorisťovania severným susedom. Na základe tejto krvavej udalosti vzniklo Hnutie 26. júla a Fidel Castro už o pár rokov inicioval gerilovú vojnu v neprístupných horách Sierra Maestra. Po dvoch rokoch bojov vstupuje na politickú scénu ako nekompromisný politik snažiaci sa zachovať revolučné ideály. Fidel Castro prežil desiatky pokusov o atentát, čelil teroristickým útokom na Kubu, vojenskej invázii USA a neustálej diskreditácii jeho osobnosti. V našich zemepisných šírkach je v súčasnosti známy ako totalitný diktátor, autoritatívny vojak, stelesňuje neslobodu, zaostalosť a komunizmus. Ten komunizmus, ktorý už dávno mátoží nielen Európou, lež celým svetom ako prízrak minulého storočia a prísľub storočia nového.

Kubánska revolúcia si po desaťročia zachovala vlastnú tvár a dokázala prežiť v napätej medzinárodnej situácii. Hospodárske embargo spôsobilo ekonomickú izoláciu a výrazne zabránilo a dodnes zabraňuje rozvoju Kuby. Paradoxne sú nedostatky života na  Kube pripisované na vrub revolučnej vláde.

U nás (po roku 1989) komunistický diktátor, v Latinskej Amerike hrdina nezávislosti a oslobodenia Fidel Castro ovplyvnil dejiny svojej krajiny a celého sveta. Počas svojho života bojoval za práva utláčaných a otvorene slovami i činmi vystupoval proti vykorisťovaniu imperializmom. Dnes sa z nášho slovníka slovo imperializmus vytratilo, no jeho dopady denne zažívame. Preto je namieste zopakovať  heslo kubánskych revolucionárov „Hasta la victoria siempre!“ – „Až ku konečnému víťazstvu!“

Tak ako ovplyvnil Fidel Castro dejiny svojím životom, aj jeho smrť výrazne zarezonuje v súčasnej pohnutej politickej situácii nielen na Kube. Možno sa stane bodkou za jednou historickou epochou. Možno sa ku nemu prihlásia práve tí, ktorí realizujú na ostrove v súčasnosti kontrarevolúciu pod populárnym názvom transformácia.  A možno kubánska revolúcia napokon odolá tlaku, a bude žiť naďalej, pretože tento proces nezávisel predsa na jednom človeku, ale jeho nositeľmi sú tí, ktorých vychovala. Kubánska revolúcia nie je nanútenou predstavou jedinca, ale živým procesom emancipácie. Nech už bude budúcnosť Kuby akákoľvek, život a odkaz Fidela Castra pretrvá ako jedno z mnohých svetiel svietiacich ľudstvu na ceste k socializmu.

Dominika Dinušová

Pridaj komentár

Filed under Články

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s